
1. nap: megérkezés Abádszalókra (szállás: faházak) Péntek este 18:00 és 20:00 óra között találkozunk Abádszalókon, a Faház Motelben, ahol túravezetőink várják az érkezőket. A regisztrációt a szállások elfoglalása követi négyszemélyes faházakban. Az esti órákban részletesen megbeszéljük a következő napok programját, és rövid ismertetőt tartunk a Tisza-tóról.
2. nap: Abádszalók – Tiszafüred – Tisza-tó – Poroszló – Tisza-tó – Tiszafüred – Abádszalók (szállás: faházak, ellátás: reggeli) Reggel a szállásunk éttermében elfogyasztjuk reggelinket, majd autóinkkal átutazunk Tiszafüredre, ahol a Füredi-Holt-Tisza partján kezdjük meg ismerkedésünket a tengeri kajakokkal. Túravezetőink egy rövid „tanfolyam” keretében avatnak be mindenkit a kajakozás rejtelmeibe, és a felszerelés biztonságos használatába. Miután egy keveset gyakoroltuk a frissen megszerzett tudásunkat, a kikötőből elindulunk egész napos vízitúránkra a Tisza-tó háborítatlan, szemet gyönyörködtető világába. Először keresztezzük az „élő” Tiszát, majd kanyargós, szűk ám annál vadregényesebb csatornákon evezve érjük el a Tisza-tavi Madárrezervátum területét. Lassan haladunk a keskeny vízi utakon, melyek fölött a háborítatlan ártéri erdő fái olykor teljesen összeborulnak. A Tiszavalki-medencében található rezervátum szigorúan védett természeti érték, melyet felvettek a nemzetközileg elismert vízimadár élőhelyek sorába (Ramsari egyezmény). A Tisza-tó ezen területe a Hortobágyi Nemzeti Park része, továbbá 1999-ben megkapta a kitüntető Világörökség címet is. A tó kiemelt jelentőségű élőhelyként nemcsak a Ramsari egyezmény hatálya alá eső terület, hanem az Unesco „ember és bioszféra rezervátum” címmel és Natura 2000 területekkel is rendelkezik. Miután kereszteztük a nádasokkal borított Tiszavalki-medencét Poroszló falu partján kikötünk, ahol pihenőt tartunk, hogy mindenki elfogyaszthassa a magával hozott elemózsiáját. Az ebédszünet után visszaszállunk kajakjainkba és keresztezzük a Poroszlói-medencét, majd a Tisza mellékágán, a Kis-Tiszán folytatjuk evezésünket. Ez a keskeny mellékág kanyarulataival, bedőlt fáival festői környezetet teremt a vízitúrázók számára. A Kis-Tiszát elhagyva ismét keresztezzük az „élő” Tiszát, majd a Tiszafüredi-medencét átszelve érkezünk vissza túránk kiindulópontjához. Táv: 18 km (***) A program végén visszautazunk Abádszalókra, a szállásunkra.
3. nap: Abádszalók – Tiszafüred – Tisza-tó – Tiszavirág tanösvény – Tisza-tó – Tiszafüred – hazautazás (ellátás: reggeli) A reggeli elfogyasztása után ismét Tiszafüredre utazunk, ahol kajakokba szállunk és a Tiszafüredi-medence nádasának labirintusában nyugat felé vesszük az irányt. Célunk a Tiszavirág tanösvény, melynek kikötőjében partra szállunk és gyalogosan járjuk be a tíz állomásból álló, másfél kilométeres útvonalat. A Tiszavirág Ártéri Sétaút egy 2007-ben létesült ökoturisztikai program. Végigjárva az állomásokat rengeteg érdekességet tudhatunk meg többek között a tiszavirágokról, azaz a kérészek életéről, a térséghez szorosan köthető kosár- és gyékényfonásról, a teknővájásról, a hagyományos halászat eszközeiről, valamint a hajdani ártéri gyümülcsösök „vadkertészetéről”. Két madármegfigyelő toronyba is felkapaszkodhatunk, ahonnan elénk tárulnak a Borzanat- és Göbe-tavak, és azok változatos élővilága. A Tiszavirág tanösvény belépője az ebédet is tartalmazza, ami bográcsban készült gulyás és rétes lesz. A szabad ég alatt elfogyasztott ebéd után ismét beszállunk kajakjainkba és egy másik útvonalon keresztül evezünk vissza túránk kiindulópontjába. Táv: 10 km (**) Egy jókora csobbanással zárhatjuk hétvégénket, majd a program végeztével hazautazunk Tiszafüredről.
A vízitúrák nehézsége
- A vízitúrák közepes nehézségűek. Előképzettség nem szükséges a túrán való részvételhez, mivel a tengeri kajakok használata hamar elsajátítható. Aki még egyáltalán nem evezett, az is nagyon gyorsan meg tudja tanulni a technikát. A vízitúrán való részvétel feltétele a biztos úszni tudás.
- A túrák sikeres teljesítéséhez átlagosan sportos erőnlét szükséges. Olyanoknak ajánljuk ezt az utazást, akik aktív életvitelt folytatnak és szoktak sportolni.
|